29 Ağu 2014
Ağustos 29, 2014

Trafik Sigortası Pendik

0 Yorum

Zorunlu    Trafik    Sigortası    Nedir ?

   Trafik sigortası, Trafik Karayolları Kanununun 2918 sayılı kanunuyla düzenlenen, trafikteki her aracın yaptırmakla zorunlu olduğu bir sigortadır.Amacı, kaza yapan araç sahibinin haklarını karsılamak değil, karsı tarafın hasar ve tazminat gerektiren durumlarında oluşmuş olan  kayıpları karşılamaktır. Bu durum ise çoğu kez yanlış anlaşılmakta. Sigortayı yapan araç sahibi  kendi masraflarını karşılayamamaktadır.trafik sigortası

    Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanların trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Denetimlerde trafik sigortası olmayan araçlar bir ceza yaptırımı ile karşılaşırlar. Trafik sigortasının süresi dolan veya yaptırmayan araçlar trafikten men edilir. Bağlanarak , trafik subelerinin otoparklarına götürülür. Trfik sigortası yapılana dek araçlar bekletilir.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Primleri

    Zorunlu trfik sigortası kapsamında ödenecek olan zararı ödeme tutarları, ödenen primle alakalı ve içeriğine göre belirli üst limitlere sahiptir. Bu limitler oluşan olay  ve duruma göre farklılıklar gösterebilmektedir.

    Örnek verecek olursak, bir can kaybı durumunda tazminat için ödenecek para ile yaralanmayla biten bir kaza sonucunda hastane masrafları için ödenecek para  farklı olacaktır. Benzer durumda, araçlarda oluşan maddi hasarlara karşılık ödenecek para farklılık gösterebilmektedir.

    Bu ödenecek paralar genel itibarıyla her sene değişme gösterir ve buna istinaden senelik olarak ödenecek primlere bu durum yansıtılmaktadır.

 

Zorunlu Trafik Sigorta Yaptırmak Mecburidir.

    Kısaca, zorunlu sigortayı yaptırmak mecburidir. Devlet tarafından denetime tabiiidir.  Kasko  gibi isteğe bağlı değildir. Kasko; araç sahiplerinin kayıplarıni karşılamak için yapılmıs bir sistem iken, trafik sigortası karşı tarafın zarar ve masraflarını karsılamak üzerine kurulmuş bir sistemdir.

    Trafik sigortaları senede bir düzenli olarak yenilenmelidir ve bu yenilenme işlemi de denetime tutulmaktadır.

 

ZEREN SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ

Batı Mah. Ihlamur sok. NO:20 k:1 Ofis:44 Pendik / ist

tel: 0554 315 80 81

zerensigorta@hotmail.com
zeynep@zerensigorta.com.tr

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir